Підвал в багатоквартирному будинку: кому належить за законом?

Підвальне приміщення і горище часто стає об’єктом спору. Мешканці виступають за право володіти додатковими метрами в будинку. Виникає вічне питання: кому належать безгоспні поверхи в багатоквартирних будівлях?

Посилаючись на законодавство, мешканці не завжди мають можливість зайняти вільні приміщення в будинках. Це пов’язано з протиріччями положень минулих років і чинних актів.

Раніше було надано право займати підвальні простору в багатоквартирному будинку, після вкладення власних заощаджень в реконструкцію і ремонт безгоспних просторів.

Чому виникла конфліктна ситуація?

Кому належить підвальне приміщення, якщо воно вже було зайнято сторонніми власниками в 90-ті роки? Спірна ситуація може виникнути тільки, якщо господар не встиг раніше оформити документи на користування своїм об’єктом.

Так, більшість будинків вторинного плану має приватизовані технічні поверхи. З новобудовами спостерігається інша ситуація.

Багато мешканців виявили, що підвальні приміщення знаходяться в користуванні у третіх осіб на цілком законних підставах. Аналогічна ситуація спостерігається при спробі пред’явити право на технічний поверх через судові інстанції, але результат виявляється на користь колишніх власників. Кому ж все-таки повинні належати площі, де знаходиться технічне обладнання?

Існує багато невирішених суперечок щодо питання володіння технічними поверхами, де знаходиться комунікаційне обладнання. Мешканцям ще належить зіткнутися з неправомірними спробами експлуатації спільного майна як індивідуальним. Часто суд стає єдиним шляхом вирішення наболілого питання.

Непорозуміння викликають ситуації, якщо підвальне приміщення було здано в оренду колишніми власниками на величезний період часу. Відновлення інтересів нових господарів краще проводити за допомогою досвідченого юриста. Це може заощадити час і витрачені кошти на розгляди.

Як визначити хто володіє технічними поверхами?

Вищий Арбітражний суд РФ встановив критерії для визначення черговості, коли настає право на техповерх.

Відправною точкою визначення стає момент оформлення у власність першого житла в будинку.

Це за умови, що не провадилося володіння технічними кімнатами на момент приватизації, а підвальна площа була встановлена ??як індивідуально-призначена площа.

Якщо вона не була в загальному користуванні мешканців багатоквартирного будинку як пайова майно, то і право на них у власників так і не виникло. Технічні метри залишилися за колишнім господарем.

Що стосується решти вільного приміщення – якщо вони самостійно не використовувалося, то воно залишається в пайовому володінні. Мешканці можуть мати на нього право використовувати на свій розсуд. Воно належить всім власникам в багатоквартирному будинку.

Для того, щоб у мешканців було право на загальнопайової володіння технічним поверхом потрібно виконати як мінімум дві умови:

  • на дату приватизації першого житлового приміщення підвальні метри не повинні були знаходитися в самостійному користуванні інших власників;
  • технічний поверх не має окремого призначення і відділений від квартир.

Для визнання технічного приміщення спільною частковою власністю в новому будинку потрібно, щоб воно містило технічне обладнання або призначалося для обслуговування більше однієї квартири.

На що можуть розраховувати власники квартир?

Мешканці можуть висувати вимоги на вільні простори наступних видів:

  • якщо об’єкт спору не відноситься до приміщень спеціального призначення;
  • в ньому відсутня комунікаційне обладнання, яке використовується для обслуговування іншого багатоквартирного будинку;
  • об’єкт не є частиною квартир.

Регулювання взаємовідносин проводиться згідно зі ст. 235 п.2 і ст. 290 п.1 ГК РФ. Згідно з положеннями, мешканці мають право висувати вимоги на наступний список незайнятих приміщень в будинку:

  • всі сходи і міжповерхові метри;
  • ліфти і поверхові коридори;
  • приміщення для технічного обладнання (горище, підвал, прибудови);
  • об’єкти, де розташоване інженерне обладнання для обслуговування квартир;
  • горище, даху та огороджувальні території.

За чинному законодавству всім мешканцям приватизованих квартир дається право займати технічні поверхи в будинку за пайовим принципом.

І експлуатувати все комунікаційне обладнання, яка бере участь в обслуговуванні території більше однієї квартири.

Як бути, якщо справа стосується новобудов?

У цьому випадку для визначення часткової власності технічних приміщень враховують такі складові:

  • кадастровий паспорт;
  • зміст проектної документації;
  • технічний паспорт.

За аналізом документів роблять висновки про приналежність технічних приміщень. Так, якщо підвал не вказано, як площа спеціального призначення або описані можливості окремого його використання, то мешканці знаходять право володіння спільною нерухомістю.

Для підтвердження своїх намірів забудовник зобов’язаний пройти процедуру оформлення документів на підвальне приміщення. Тільки після отримання офіційного підтвердження про закінчення перевірки настає право експлуатувати технічний поверх в своїх цілях або передавати іншій особі.

Практичне зміст законодавства

Підвальні приміщення, що не мають всередині технічного обладнання будинку, в судовому порядку призначаються за наступними особами:

  • забудовник набуває право розпоряджатися технічними поверхами в будинку;
  • новий власник, який отримав законне право на володіння багатоповерхівкою.

Вищим Арбітражним Судом закріплено право власників звернутися за поверненням техповерхів у спільну часткову власність. Позитивні рішення в сторону власників квартир існували на практиці навіть, якщо підвали вже належали третім особам, а також були внесені в Росреестр. Однак основне значення мала на меті придбання приміщень в індивідуальне користування.

Так, якщо в реєстр внесено запис про індивідуальний володінні загальної площі в будинку, але існує право на часткову власність інших господарів квартир, то останні через суд легко доведуть неправомірність оформлення документів попередніми інстанціями. Підвальні приміщення будуть віднесені до часткової власності в судовому порядку.

Незаконним буде визнано володіння приміщень загального користування, через які власники потрапляють до своїх осель. Суд відновить право на безперешкодний доступ до своєї квартири. До таких площах відносять коридори, холи, ліфти. Якщо в будинок можна потрапити тільки через підвал, то і він буде віднесений до часткової нерухомості будинку.

Щоб повернути підвал у свої володіння, потрібно відновити права на використання загального майна будинку. Насамперед запитуються відомості про нерухомість в Росреестра. За результатами отриманої виписки можна з високою точністю визначити: кому буде належати підвальне приміщення.

Приватні питання

Часто виникають питання з приводу передачі підвальних приміщень в багатоквартирному будинку без відома мешканців. Людей обурює питання займаної території сусідами в одноосібному порядку, часом захищається до декількох кімнат з установкою замків, дверей, додаткових перегородок.

Можна вирішити питання незаконно займаної території через суд, але для початку визначаються з наступними нюансами:

  • в Росреестра запитується виписка з відомостями: як і коли були передані підвальні приміщення конкретній особі;
  • чи є технічне приміщення власністю з пайовою розподілом;
  • чи є офіційне підтвердження оформлення підвалу в індивідуальне користування;
  • якого принципу власності в будинку є квартири: муніципальне житло або приватизоване;
  • важливе питання в судовій практиці -время, коли було приватизовано першу житло в будинку і момент переведення підвалу в індивідуальне володіння;
  • якими функціями було наділене підвальне приміщення в проектних документах: технічними або спеціалізованими.

Виходячи з перерахованих вище умов, судом робиться один з однозначних висновків:

  • підвальне приміщення є частковою власністю всіх мешканців в багатоквартирному будинку;
  • майно технічних поверхів знаходиться в індивідуальному володінні. Власник може на свій розсуд розпоряджатися нерухомістю та несе повні витрати нарівні з іншими мешканцями будинку;
  • кімнати технічних поверхів відносяться до спеціалізованого об’єкту без урахування того, що там розташовано комунікаційне і додаткове обладнання для обслуговування багатоповерхівки;
  • якщо в будинку одні лише муніципальні квартири, то підвал нікому не належить. Допускається тільки його експлуатація з метою обслуговування комунікацій.

Незаконно зайнята територія повинна бути негайно звільнена. Позивач готує доказову базу і наводить аргументи свого права на технічні поверхи.

Відповідач зобов’язаний надати оформлені документи та виписку з Росреестра. Незгодних із законодавчою базою РФ можна притягнути до відповідальності за самоуправство.

Продаж, обмін, дарування або здача в оренду технічного поверху заборонена без згоди кожного власника приватизованої квартири в будинку. Це твердження вірне лише в разі, коли підвал знаходиться у спільній частковій власності. Частка вигоди з доходу від таких дій розподіляється рівномірно між усіма мешканцями.

Ссылка на основную публикацию